OKTAGON zápasník Mirek Brož - O MMA a víře

Miro, první otázka je jasná, čekal jsem na tebe půl hoďky, což teda musím říct, že je obrovský zlepšení. Takže máš problém s časem, přijít včas?
Ano, mám. Mám toho docela hodně, trénuju děti, zápasím, ale není to kvůli tomu, že bych nechtěl přijít včas. Dřív jsem to měl mnohem horší. Občas jsem ani nedorazil na trénink s dětmi, divím se, že mě nevyhodili.
Jak si to vysvětluješ?
Když se dostanu do svého módu, tak už prostě jedu jako stroj, snažím se vše dohnat. Ale je to tím, že každej svůj trošku volnej čas se snažím spát. Dávám si budík na poslední chvíli, vzbudím se a teď věci na trénink, oblíknout se a to mi prostě trvá.
Nezkoušel sis nastavit budík o něco dřív?
Ne, to ne. Spíš si dopředu připravuju věci, že je jen popadnu a letím. Vstávám v 5 ráno a snažím se usínat do 22 hodin, ale ne vždy se mi to povede.
29388787_1179535322181611_7816781182401511424_n
A jak se ti spí?
Hele, já usnu kdykoliv. Pravda je, že se Sleep boosterem se mi spalo líp, teď mi došel, tak je to znát.  Navíc, končím tréninky v osm večer a jak jsem rozhicovanej, tak usínám dýl, no.
Dobře, kdy jsi měl svůj první zápas?
Bylo to v Hradci, vyhrál jsem TKO na amatérské lize. Co si pamatuju, že po prvním kole jsem byl úplně vyšťavenej a zjistil jsem, že to je úplně jiný než na tréninku. Obrovská zkušenost, mám za sebou 20 amatérských zápasů a 8 profi z toho 25 výher. 2x jsem prohrál a 1x remizoval. Ty prohry pro mě byly hrozně důležitý, posadily mě na prdel. První přišla po 6 výhrách v řadě, kdy jsem si myslel, jak jsem dobrej, takže super zkušenost, která mi hrozně pomohla. Prohry mě posunuly dál.
Takže se těšíš na další prohru a na to, jak tě posune?
Snažím se bejt maximálně připravenej, ale na každýho chlapa roste chlap a já vím, že mám hodně nedostatků na kterých pracuju, ale vím, že to přijde. A až to přijde, tak mě to zase posune. Mám sice skóre 8:0, ale to je jen nepodstatný číslo pro mě. Nesesypu se z prohry. Snažím se udělat hezkej zápas.
Čím si vysvětluješ svoji úspěšnost?
Díky Bohu a svým trenérům. David Vyvážil, Míťa Soukup, Lukáš Bárta, Zdeněk Švamberk, Roman Čedík, Jan Volf a Richard Andrz, tenhle tým trenérů mě dostal tam, kde jsem. Bez nich bych neuměl nic, díky Bohu za ně.
22365681_1534170779964622_4960348003328601928_n
Kdo bude tvůj nejbližší soupeř?
To bude na Oktagonu, dostal jsem dvě nabídky, XFN a Oktagon, obě byly dobrý a seriózní. Píno Ondruš s námi trénuje,je s náma na trénincích, měli jsme schůzku. Ale pak jsem cítil, že je Oktagon pro mě lepší cesta. Na Oktagonu cítím lepší atmosféru a jsem šťastnej, že jsem v téhle organizaci. MMA šlo u nás strašně nahoru. Ale cítím, že pokud mám svým životem někoho motivovat, tak cítím, že by to mohlo být lepší v Oktagonu, kde je taková rodinná atmosféra.  Mým soupeřem bude Ďatelinka ze Slovenska, je z Oktagon výzvy, má skóre 5:4. Jsem zvědav, jak shodí na domluvenou váhu, hodně nabral a myslím, že mu to bude trochu brát kyslík. Jsme domluvený na 80.5 kg. Já s tím myslím nebudu mít problém. Takže Ďatelinka dobrej kluk, šikovnej zápasník, mám k němu respekt, nepodceňuju ho, ale vím, že budu perfektně připravenej. Jsem zvědavej, jak se na domluvenou váhu dostane.
Řekni nám jaký je tvůj tréninkový split a kolikrát týdně trénuješ?
Je rozdíl předfinální příprava, týden před zápasem a klasická příprava. Jsem typ člověka, který trénuje furt. Já nenávidím ty začátky přípravy jako jsem měl dřív. Po zápase mě 14 dní nikdo neviděl, žral jsem, nic jsem nedělal. Ale ty začátky jsou strašný po tý pauze než se do toho dostanu. Takže se snažím trénovat fakt hodně.
Není těch tréninků až moc v souvislosti se zraněními v minulosti?
To určitě, teď trénuju 2x denně, to jsou 2-3 hodiny v gymu plus jsem 3 hodiny na ledě s dětma. Možná, že kdybych trénoval 1x denně, tak možná budu paradoxně i lepší, ale já bych to nezkousnul v hlavě. Já prostě potřebuju vědět, že jsem do toho zápasu dal všechno.
26734033_2049096188658488_6272346941812163630_n
A není to „všechno“ i to, že budeš trénovat míň, prostě vybojovat ten vnitřní boj?
Já myslím, že to je trošku jinak, i když jsem otevřenej všem názorům. Tohle slyším často. I od svých trenérů.
Chceš to vůbec zkusit s méně tréninky?
Řeknu to takhle, dřív jsem trénoval včetně nedělí, kromě sobot, které trávím v křesťanském sboru, většinou 2x denně. Dneska už trénuju 3 dny v týdnu dvoufázově a středu, pátek jen jednou. Takže pro mě velkej posun. Samozřejmě dva měsíce do zápasu přidávám jeden trénink v neděli. Měsíc do zápasu 2 tréninky v neděli. Když jsem moc unavenej, tak si dám v pondělí jen jeden trénink. Po zápase si dávám 10 dní úplného volna, ale co se chci naučit a jsem v tom už lepší, i když vím, že to tělu ubližuje, ale jak si v přípravě odříkám, tak se pak cpu po zápase třeba týden strašně sladkým. Je to moje závislost. Nemusím smažený a tak, ale sladký to mám jako můj táta prostě, nemůžu si pomoct, i když teď s Danem Dvořákem něco zkusíme, tak uvídíme. Ale teď jím pravidelně, zlepšuju se v tom. Nebudu shazovat tuky dopingem, můžou mě testovat kdykoliv, na tom jídle to prostě zmáknu, je fantastický jak ti tělo vrací to, jak se o něj stravou staráš. Teď jsem dostal od Dana detox plán 3 týdenní, který se skládal ze dvou očišťujících bylinných plus dalších věcí v tom koktejlů denně plus 3 bezmasá jídla. Každej čtvrtej den jsem si mohl dát něco jakože zakázanýho. Teď budem najíždět po očistě na jiný jídelák s vyšší energií, ale i tak se cítím super. Co je pro mě těžší, držet tu pravidelnost v jídle, ale modlím se za to a zlepšuje se to, takže dobrý. Vozím si jídlo sebou. A jsme vděčnej za samooblužný pumpy na silnicích, že nemusím dovnitř a bojovat s těma buchtama a čokoládovejma tyčinkama, který tam na mě hned mrkaj.
Co ty a suplementace, je pro tebe součástí přípravy?
No, určitě. Jedu BCAAčka ve velkým. A strašně mi vyhovujou dvě věci od Lionu, za prvý Sleep n mood booster, kterej mě háže do pohody a fakt se mi po něm líp spí a pak předtréninkový a potréninový sáčky, v nich mám všechno, co potřebuju nakopávače, BCAAčka, aminy, minerály, vitamíny a nemusim sebou vozit tisíc krabic. Takže si to dám před a po tréninku a dobrý. Co ještě beru a chválim si to jsou enzymy od Medievolution, taky super.
34342305_10216773305710766_5788265908002619392_n
Miro, jak jsi se dostal k víře?

Babička mě k tomu vedla od mala, po té, co se rodiče rozvedli jsem vyrůstal u babičky, kde se to ještě víc upevňovalo. Věřil jsem, ale mě jsem trošku problém s katolickým pojetí víry. Přece ti nemůže odpustit hříchy člověk, ty může odpustit jenom Bůh.
Součástí odpuštění hříchů je i to, že i Ty odpustíš ostatním, šlo ti to vždycky?
Ne, to vůbec. To bylo strašně těžký. Ale teď mi to jde, i když je to těžký, modlit se za lidi, který v tu chvíli nemáš rád. Ale pak jsem zjistil, že tím odpuštěním je mi líp a nenosím si je v hlavě jako když jim neodpustím. Mám dobrý, že mám kolem sebe lidi, který mi v tomhle poraděj, pomůžou jak ve víře, tak ve sportu a životě.
Jak se teda tvá víra vyvíjela?
Vyvíjela se s mým svědomím, svědomí je vlastně otisk Boha v srdci každého z nás, takže když něco děláte špatně, stejně to víte. A víte, že to jde proti tomu, co nám Bůh doporučuje. Samozřejmě se dá otupit, kalbama, ženskýma. No a pak jsem se seznámil s Danem Dvořákem, který mi osvětlil pár věcí ve víře a doporučil mi docházet k našemu kazateli Míšovi Starému a tam se to změnilo hodně. Našel jsem tu opravdovou a čistou víru v Boha, ne nějaké papežství. Což ale neznamená, že mezi katolíky a jinými církvemi není spousta dobrých lidí. Myslím, že jsem teď na správné cestě.
23905259_10215026211274497_8736803881151113943_n
Držíš den volna dle desatera?
Držím, dokonce to mám i ve smlouvě, že nemůžu zápasit před západem slunce, prostě držím biblickou sobotu tak, jak by to mělo být. Nedržím katolicky změněný den volna v neděli, ale sobotu, tak to prostě cítím. Dodržování desatera není lehký, sobota je jedno z přikázání, takže tak.
Omezuje tě víra v něčem?
Omezuje to zpočátku, kdy se nechcete zbavit některých věcí, který tak nějak máte rádi, ale když je zkusíte odstranit či některé Boží doporučení do života přidáte a zjistíte, že to je pro vás dobrý, tak to držíte, to je jasný. Někoho omezuje nákup v sobotu, vařit v sobotu, to máme každý jinak. Ale já jsme rád, že se mi to povedlo přenastavit jako den volna. Takže si vše připravím v pátek, včetně drobností jako natankování si a tak.
Další dvě otázky mám tyto, jak je důležité ego u zápasníka a jak si nastavuješ v zápase Miluj bližního svého?
Na tu první se musím smát, protože si vzpomenu na nápis v gymu André Reinderse  „Boty a ego nechte před dveřmi“. To se mi líbí. Prostě poctivě  pracovat na tréninku a ne si tam něco zbytečně dokazovat. Na tu druhou otázku, s tím jsem měl problém. Jeden čas jsem byl moc agresivní na soupeře a pak v jednom zápase zase až moc hodnej, teď to mám nastavené super a řeším tak, že se pomodlím a jdu tam vyhrát, ale po zápase obejmu soupeře, pokecáme a mám ho vlastně rád.
22405599_10214623244960591_288096491578421128_n
Jaký máš vztah ke kardiu?
Já myslím, že kardio nebaví nikoho, ale fyzičku mám dobrou díky koučovi Volfínovi a mému trenérovi Davidovi Vyvážilovi.. Občas se mě lidi ptaj, proč si zbytečně platím trenéry. Ale já vím, že s trenérem se dostanu někam jinam, sám i když jsem disciplinovanej, tak to neodjedu na maximum. Bez trenéra se nedotknu svých limitů.
Co by jsi vzkázal svým fanouškům?
Jestli mě sledují, tak aby si občas přečetli něco o Bohu. Třeba knížku Bůh před soudem, která je dobře napsaná. A vzkazuju jim, že i kvůli nim se budu snažit o co nejlepší zápas na Oktagonu v Ostravě.

DALŠÍ ČLÁNKY ZDE